author-img

Witamy i dziękujemy za wizytę.

Czy znalazłeś wszystkie odpowiedzi na pytania! Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta i potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z nami.

Aspen Distribution

Pracujemy w godzinach:

Nasz wykfalifikowany personel pozostaje do Państwa dyspozycji. Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania i udzielimy niezbędnych informacji.
 • Poniedziałek - Piątek

  8.00 - 16.00

Zadzwoń do nas

+48 22 812 54 80
+48 516 048 497

Aspen Distribution Sp. z o.o.

Biuro handlowe

ul. IX Poprzeczna 3
04-637 Warszawa

nadpotliwosc


Nadpotliwość

Jak budować z sukcesem kontakty interpersonalne kiedy masz problem z potem?

Miliony ludzi na całym świecie zmagają się na co dzień z problemem nadmiernej potliwości pach, dłoni lub stóp.

Gdy gruczoły potowe zbyt mocno reagują na wzrost temperatury otoczenia lub bodźce emocjonalne, nie wystarczy tylko częstsze mycie, zastosowanie dezodorantu czy też delikatniejszego antyperspirantu o mniejszym stężeniu składnika aktywnego (Aluminum Chloride).

Trzeba wtedy sięgnąć po silniejsze specjalistyczne antyperspiranty (tzw „ blokery potu”) o większym stężeniu składnika aktywnego (Aluminum Chloride) dostępne w Aptekach. Zapewniają one długotrwałą ochronę przed potem i jego nieprzyjemnym zapachem przez okres od 3 do 5 dni i to tylko po jednej aplikacji.

zastosuj-medixil

Nadmierne pocenie pierwotne

Nadmierne pocenie pierwotne określane jest jako nadpotliwość zlokalizowana, ograniczona do miejscowego występowania potu i nie związana z konkretną przyczyną chorobową.

Wówczas dotyczy ona zwykle obszaru ciała gdzie znajduje się najwięcej gruczołów potowych. Pocenie pierwotne dotyczy wtedy jednej lub kilku części ciała takich jak pachy, dłonie, stopy a czasami również twarzy (czoło,nos) i głowy. Hyperhidrosis pierwotne zazwyczaj jest niezależne od temperatury otoczenia czy stanu emocjonalnego i wynika z genetycznej skłonności osobniczej. Warto jednak przyjrzeć się przyczynom takiego stanu i poszukać jego żródeł.

 

Wtórna nadmierna potliwość

Wtórna nadmierna potliwość najczęściej ma postać uogólnioną dotyczącą całego ciała i występuje rzadziej.

Taka postać nadpotliwości często jest objawem wegetatywnym innych schorzeń. Towarzyszy zaburzeniom endokrynologicznym jak nadczynności tarczycy, nadczynności przysadki a także cukrzycy, otyłości, menopauzie.

Inne przyczyny wtórnej nadmiernej potliwości mogą być wywołane szeregiem chorób współistniejących np. takich jak:

 • zaburzenia neurologiczne i psychiczne,
 • choroby serca,
 • przewlekłe infekcje (gruźlica, bruceloza),
 • choroby nowotworowe,
 • zatrucia,
 • bezdech senny obturacyjny,
 • nadużywanie alkoholu,
 • stosowanie innych używek.

Również niektóre leki mogą powodować nadmierną potliwość.

 

Pocenie stresowe

Wielu z nas doskonale zna tę przykrą reakcję organizmu, kiedy to w wyniku stresującej sytuacji nasze ciało nagle oblewa pot.

Kiedy się stresujemy serce zaczyna bić nam szybciej, a adrenalina i hormony zaczynają krążyć w organizmie powodując że gruczoły ekrynowe zaczynają produkować znaczną ilość potu. a większe gruczoły apokrynowe, które są zlokalizowane głównie pod pachami i w pachwinach wydzielają pot. Związek pomiędzy poceniem się a naszym stanem emocjonalnym był badany przez naukowców, którzy wykazali że ta przypadłość dotyczy często osób chorujących na nerwicę i depresję. Jednak badania nie potwierdziły jednoznacznie czy związek między tymi chorobami jest przyczynowo-skutkowy, potrzeba na to dalszych badań.

 

Dieta i nadpotliwość

Kiedy mamy problem z nadpotliwością nie należy zapominać o diecie. Faktem jest, że sposób odżywania się ma wpływ na pot i zapach.

Niektóre potrawy zawierające ostre przyprawy mogą powodować wzmożone wydzielanie potu. Wówczas skutkiem spożycia pikantnych dań są mokre dłonie, spocone czoło czy plamy pod pachami. Potrawy takie jak Fast Food, danie gotowe przetworzone, czekolada i kawa pobudzają produkcję potu w gruczołach potowych. Podobne działanie mają także produkty zawierające mało błonnika, które powodują uruchomienie specjalnych enzymów potrzebnych do właściwego trawienia. Wzmożona praca układu pokarmowego jest konieczna do trawienia także tłustych i słodkich potraw, co objawia się często nadmiernym poceniem. Dlatego też dzięki zmianie diety poprzez wyeliminowanie pewnych produktów można zredukować nadmierne pocenie.

Na szczęście istnieją również produkty, które zmniejszają wydzielanie potu. Do takich składników należy wapń, który zmniejsza produkcję potu. Jest on ważnym minerałem wykorzystywanym przez organizm do regulacji temperatury ciała. Warto więc włączyć do diety jogurty i niskotłuszczowe sery.

Także witamina B może minimalizować pocenie, ponieważ wspiera ona funkcje metaboliczne oraz wewnętrzną komunikację dróg nerwowych. Witamina B znajduje się przede wszystkim w roślinach strączkowych, produktach zwierzęcych i zbożach. Również oliwa z oliwek to świetny produkt ułatwiający trawienie, po jej spożyciu organizm wytwarza mniej ciepła i mniej się poci.

W zdrowej diecie nie powinno zabraknąć oczywiście warzyw i owoców. Są one bogate w ważne witaminy, w większości składają się z wody i zawierają dobroczynny błonnik.

Jeśli mimo właściwej diety cierpisz na nadmierną potliwość, sięgnij po antyperspirant.

 

Metody leczenia

Jest kilka metod leczenia nadpotliwości, w zależności od skali problemu.

Zastrzyki z botoksu

Najczęściej wykonuje się je pod pachami, na stopach, dłoniach oraz na twarzy. Hamują wydzielanie potu na okres od 6 do 12 miesięcy.

Lipoliza laserowa

Polega na rozpuszczeniu gruczołów potowych, a następnie na ich odessaniu. Jest to zabieg nieodwracalny.

Jonoforeza, czyli działanie prądem.

Zabieg ten polega na trwałym uszkodzeniu gruczołów potowych pach, dłoni lub stóp.

Operacja

Wykonuje się tylko w skrajnych przypadkach nadpotliwości. Operacja polega na przecięciu przez chirurga nerwów obficie pocących się miejsc.

Liposukcja

Polega na zrobieniu małego nacięcia w skórze, przez które wprowadza się igłę, która wysysa tłuszcz razem z gruczołami potowymi, a jego efekt jest trwały.

Antyperspiranty zawierające sole glinu, 2 proc. glikopirolan i roztwory kwasu taninowego, kwas borny, glutaraldehyd (rzadko ze względu na działania niepożądane). Tak zwane blokery potu zawierające chlorek glinu hamują wydzielanie potu czasowo blokując ujścia kanalików potowych.

 

Ziołolecznictwo

Jak hamować nadmierne pocenie za pomocą ziół?

Można sięgnąć po naturalne zioła jak napary i herbaty ziołowe, które w skuteczny sposób pomogą w ograniczeniu potliwości. Zioła redukujące potliwość nie tylko ograniczają pracę gruczołów łojowych, ale działają moczopędnie i niwelują przykry zapach potu. Do ziół skutecznych w walce ze zbyt obfitym poceniem się należą szałwia, rumianek, kora dębu, mięta pieprzowa, melisa, brzoza. Picie naparów oraz kąpiele z tych ziół pomagają ograniczyć wydzielanie potu.

Inne zioła na potliwość

 • Głóg,
 • Eukaliptus,
 • Hyzop lekarski,
 • Wierzba biała.

Przepis na napar ziołowy przeciw nadpotliwości:

100 g liści szałwi, 50 g rumianku, mięty pieprzowej, liści melisy i ziela skrzypu polnego dobrze wymieszać. Łyżeczkę mieszanki zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem pól godziny. Przecedzić przez sitko.
Pić przy nadmiernej potliwości szklankę gorącego naparu dwa razy dziennie po jedzeniu.